Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

W dniu 27 lutego 2024 roku w budynku Centrum Integracji Społecznej w Rzeszowie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej naszego wieloletniego Prezesa Pana Aleksandra Zaciosa.
To On stworzył fundamenty pod dzisiejszą działalność naszego Stowarzyszenia i ukształtował wielu z nas jako osoby zdolne do bezinteresownej pomocy bezdomnym i ubogim. Przez 34 lata swojej albertyńskiej służby bliźniemu, wspólnie z wieloma członkami Zarządu i wieloma partnerami z instytucji rządowych, samorządowych i kościelnych, kształtował w mieście Rzeszowie obecny obraz pomocy społecznej. Czynił to z wielkim zaangażowaniem – często z poświęceniem życia rodzinnego – ale zawsze pamiętał o tym, że działalność Towarzystwa nie byłaby możliwa bez udziału wielu instytucji i ludzi dobrej woli. Wyraził to m.in. z okazji 30-lecia działalności naszego stowarzyszenia słowami:
Dziękuję wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili się do funkcjonowania i rozwoju Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie. To przede wszystkim dzięki społecznemu zaangażowaniu wolnego czasu, umiejętności, dobrej woli i środków wielu osób, możliwa jest ta charytatywna działalność. Te słowa piszę na świadectwo tego, że „ziarno zasiane” przez ks. Bronisława Żołnierczyka, padło na przyjazną rzeszowską ziemię i wydało jak na razie owoc 30-krotny, a życzę następcom, aby owoc ten był co najmniej 100-krotny – na chwałę Pana Boga i dla pożytku ludzkiego.
Jako społeczność albertyńska pragniemy upamiętnić osobę Pana Aleksandra Zaciosa dla przyszłych pokoleń umieszczając na budynku CIS tablicę pamiątkową. Zawarta na niej sentencja: „Dziękujcie za chleb i dach i patrzcie do góry” jest przesłaniem Pana Aleksandra co jest w życiu ważne i dokąd powinniśmy dążyć.
Uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej przewodniczył JE ks. bp Jan Wątroba a wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa Andrzej Burnat, były senator RP Mieczysław Janowski, księża, na czele z Caritas Diecezji Rzeszowskiej, w tym były jej Dyrektor ks. Stanisław Słowik oraz rodzina Pana Prezesa Aleksandra Zaciosa.

Post Author: Pawel_k